Wczesna terapia blizny - okiem kosmetologa

  • Publikacja: 12.10.2021
  • Kategoria: Okiem eksperta
  • Autor: Agnieszka Kasprzak

Blizna stanowi następstwo urazów, operacji, stanów zapalnych skóry oraz oparzeń, powstaje poprzez zastąpienie uszkodzonego obszaru skóry tkanką łączną włóknistą. Charakteryzuje się brakiem przydatków skóry i zmniejszoną liczbą włókien elastynowych.

Podczas gojenia ran wyróżnia się trzy fazy: zapalną, proliferacji i remodelingu. W pierwszej fazie w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych dochodzi do aktywacji procesów krzepnięcia i napływu komórek odpowiedzialnych za gojenie rany. Po kilku dniach, w fazie proliferacji - fibroblasty uczestniczą w procesie syntezy nowych włókien kolagenowych. W ostatniej fazie przebudowy tkanek (ok. 3 tygodnie od powstania rany) spada ilość fibroblastów i następuje wzmacnianie struktury kolagenu, trwające zazwyczaj do sześciu miesięcy. W tkance bliznowatej przeważa kolagen typu III, a jego nadmierne gromadzenie może prowadzić do powstania blizn hipertroficznych i keloidów. Natomiast w wyniku nasilonego stanu zapalnego może dochodzić do powstawania blizn atroficznych, charakteryzujących się degradacją struktur kolagenowych. Możemy zaliczyć do nich blizny potrądzikowe, a także rozstępy.

Skuteczna terapia blizn w gabinecie kosmetologicznym opiera się na wykorzystaniu peelingów chemicznych. Nieoceniona jest również stymulacja skóry w wyniku zastosowania mezoterapii mikroigłowej z wykorzystaniem substancji pobudzających procesy komórkowe i wpływających na regenerację skóry, takich jak wysokiej jakości kolagen.

Opartą na eksfoliacji redukcję blizn warto rozpocząć od wykorzystania niezwykle skutecznej pochodnej kwasu trichlorooctowego (sTCA), zapewniającej kontrolowane złuszczanie martwych komórek naskórka i wyrównanie struktury skóry.

Podczas serii zabiegowej skoncentrowanej na niwelowaniu blizn warto wykorzystać połączenie kwasu glikolowego (ANTI AGE) i pochodnej kwasu salicylowego (ANTI ACNE). Kwas glikolowy bardzo dobrze penetruje w głębsze warstwy skóry oraz indukuje powstawanie kolagenu, stymulując skórę do przebudowy. Natomiast pochodna kwasu salicylowego o działaniu złuszczającym przyczynia się do efektywniejszego procesu zmniejszenia widoczności blizn.

Skutecznym uzupełnieniem terapii w domu okazują się preparaty na bazie silikonu, działające zmiękczająco na skórę, chroniące przed czynnikami zewnętrznymi, a także zapobiegające utracie wody. AntiScar Gel - silikonowy żel na blizny, może być z powodzeniem stosowany w warunkach domowych podczas terapii manualnej, która dodatkowo wpływa na zmniejszenie odczuć bólowych i zwiększa elastyczność w obrębie blizny.

Agnieszka Kasprzak

Szkoleniowiec Peel Mission

Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kosmetolog i dietetyk. Autorka publikacji naukowej na temat żywienia pozajelitowego. Od lat prowadzi szkolenia w gabinetach kosmetycznych na terenie Polski i Europy. Jej pasją jest nauka i fotografia.