Dokumentacja zabiegowa i prawne zabezpieczenie gabinetu kosmetycznego.

  • Publikacja: 20.07.2022
  • Kategoria: Pozostałe
  • Autor: Agnieszka Kasprzak

Przed każdym zabiegiem kosmetycznym szczególnie istotne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z klientem i sporządzenie dokumentacji zabiegowej, która pozwoli prawnie zabezpieczyć się nam przed nieprzyjemnymi sytuacjami w gabinecie kosmetycznym.

Pierwszy krok to WYWIAD Z KLIENTEM, który umożliwia nam dobranie odpowiedniej terapii, uwzględniając oczekiwania, aktualne potrzeby i stan zdrowia osoby zgłaszającej się do salonu kosmetycznego. Już na tym etapie pozyskujemy wiedzę o ewentualnych przeciwwskazaniach, które mogą być istotne przy wyborze procedur zabiegowych. Ważny element rozmowy mogą stanowić pytania odnoszące się do kosmetyków stosowanych przez klienta w domu. Z jednej strony dają nam wiedzę na temat przyzwyczajeń i wypracowanej rutyny oraz składnikach, które mogłyby być nieodpowiednie podczas prowadzenia terapii. Z drugiej zaś strony mamy informacje, które przydadzą nam się w doborze odpowiedniej pielęgnacji domowej. Warto dopytać o to, jakie zabiegi były dotychczas wykonywane. Zwróćmy uwagę na reakcję skóry i jaka była efektywność wcześniej prowadzonych terapii. Dzięki tej wiedzy trafniej dobierzemy idealne rozwiązanie, indywidualnie dopasowane do danej osoby.

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU

Wywiad z klientem to moment na wykluczenie wszystkich przeciwwskazań do zabiegu. Dopiero po omówieniu wszelkich wątpliwości klient podpisuje kartę z przeciwwskazaniami.

W dokumentacji powinno znaleźć się również oświadczenie klienta, że wszystkie informacje są zgodne z prawdą. Przy każdej kolejnej wizycie należy potwierdzić czy nic nie uległo zmianie. Idealnie dołączyć zobowiązanie o informowaniu w razie jakichkolwiek zmian stanu zdrowia.

Drugi krok to INFORMACJA O ZABIEGU, na tym etapie klient dowiaduje się jaki jest cel zabiegu i na czym polega. Ważne jest poinformowanie o możliwych powikłaniach, jakich efektów może się spodziewać, a także jakie są zalecenia przed i po wykonaniu danej procedury. Istotne z prawnego punktu widzenia jest pisemne zawarcie wszystkich powyższych informacji na podpisywanym przez klienta dokumencie.

Trzeci krok to podpisanie ZGODY NA WYKONANIE ZABIEGU. To najbardziej istotna kwestia ze strony prawnej i nie należy jej pomijać. Należy dodatkowo odwołać się do wcześniej omawianych wywiadu i informacji o zabiegu. Ze względu na to, że nie jesteśmy zawsze w stanie przewidzieć dokładnie końcowego efektu zabiegu warto jeszcze raz podkreślić ten aspekt i dodać zobowiązanie o przestrzeganiu zaleceń przed i po wykonaniu danej procedury zabiegowej.

PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

Do każdej karty z przeciwwskazaniami i zgody na zabieg dołącz niezbędną informację o przetwarzaniu danych osobowych.

Pamiętajmy, że im więcej informacji zawrzemy na piśmie - tym lepiej. Na koniec dopilnujmy, aby każdy złożony przez klienta podpis był czytelny. Po przejściu wszystkich powyższych kroków i upewnieniu się, że wszystko jest zrozumiałe możemy przejść do przeprowadzenia zabiegu.

Agnieszka Kasprzak

Szkoleniowiec Peel Mission

Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kosmetolog i dietetyk. Autorka publikacji naukowej na temat żywienia pozajelitowego. Od lat prowadzi szkolenia w gabinetach kosmetycznych na terenie Polski i Europy. Jej pasją jest nauka i fotografia.