Cera naczynkowa i cera wrażliwa to dwa oddzielne pojęcia, jednak bardzo często występują jednocześnie. 

Skóra naczynkowa to wyjątkowo delikatny typ cery, który bardzo negatywnie i gwałtownie reaguje na działanie bodźców zewnętrznych. Charakteryzuje się skłonnością do rozszerzania się naczynek krwionośnych (tzw. pajączków) m. in. pod wpływem mrozu, silnego wiatru, słońca, zmiany temperatur, a nawet z pozoru “niewinnych” czynników, takich jak: silne emocje, stres, alkohol czy ostre jedzenie. Na początku skóra jest jedynie zaczerwieniona i piekąca, ale tymczasowe zaczerwienienie bardzo łatwo zamienia się w stały rumień.

Cera wrażliwa jest delikatna, raczej sucha, łatwo ulega podrażnieniu. Cera wrażliwa jest także podatna na alergie, daje uczucie ściągania, kłucia i często pojawiają się na niej zaczerwienienia (być może dlatego mylona jest ze skórą naczynkową). Nie są znane do końca przyczyny, które prowadzą do rozwinięcia się cery wrażliwej. Wiadomo, że wśród czynników sprzyjających należą: wiek, hormony, wpływ środowiska, styl życia, nieprawidłowa dieta bogata w ostre potrawy i alkohol. Co ważne, cera wrażliwa może występować w przypadku każdego rodzaju skóry.

Pielęgnacja skóry naczynkowej i wrażliwej, wymaga koncentracji na redukcji zaczerwienienia, wzmocnienia jej struktury i ochrony. Zabiegi i kosmetyki do pielęgnacji domowej w tym przypadku powinny tym samym ją skutecznie chronić przed działaniem czynników zewnętrznych i wzmocnić ściany naczyń krwionośnych.

Bądź na bieżąco