Znaczenie kwasu traneksamowego w terapii przebarwień

  • Publikacja: 5.10.2021
  • Kategoria: Kosmetyki z naukowej strony
  • Autor: Agnieszka Kasprzak

Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej mówi się o korzystnych właściwościach kwasu traneksamowego (TXA) w przypadku hiperpigmentacji. Może być on stosowany w terapii przebarwień różnego pochodzenia, m.in. melasmy, przebarwień pozapalnych, będących wynikiem promieniowania UV, przyjmowanych leków, a także zmian hormonalnych. Ponadto wykazuje działanie profilaktyczne względem pojawienia się nowych zmian pigmentacyjnych.

Kwas traneksamowy jest syntetycznym aminokwasem, który wykazuje działanie przeciwkrwotoczne. Stanowi on inhibitor plazminy (enzymu odpowiedzialnego za fibrynolizę, czyli rozkład białek krwi, które wchodzą w skład skrzepu). Wykorzystywany jest u osób chorujących na hemofilię, a także w przypadku kobiet z ciężkimi krwawieniami miesiączkowymi. Stosuje się go również w chirurgii, ginekologii i położnictwie. Z uwagi na działanie prokoagulacyjne nie należy stosować kwasu traneksamowego u osób z chorobą zakrzepowo-zatorową i zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów przyjmujących antykoncepcję hormonalną i inne środki o właściwościach zakrzepowych. Natomiast oprócz stosowania doustnego istnieją również inne możliwe drogi podania: miejscowa, śródskórna i mikroigłowa - przydatne w przypadku terapii zmian przebarwieniowych.

Działanie kwasu traneksamowego opiera się na hamowaniu syntezy melaniny poprzez wpływ na zmniejszenie aktywności plazmin w keratynocytach, a tym samym blokowaniu wiązania plazminogenu z keratynocytem. W konsekwencji tych przemian dochodzi do zmniejszenia ilości wolnego kwasu arachidonowego i ograniczenia produkcji czynnika wzrostu fibroblastów oraz prostaglandyn, które mają wpływ na zwiększenie syntezy melaniny w melanocytach.

Doniesienia naukowe wskazują na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania TXA w leczeniu melasmy, a skutki uboczne związanie z wykorzystaniem kwasu traneksamowego w terapii przebarwień zostały uznane za minimalne.

Nowość Peel Mission® - #INTERFUSE MELASMA & PIH to produkt do mezoterapii mikroigłowej, stanowiący multimodalną terapię zmian typu melasma i przebarwień pozapalnych. Jego skuteczność opiera się na precyzyjnym działaniu w głębszych warstwach skóry, niwelując zmiany pigmentacyjne i zapobiegając powstawaniu nowych przebarwień. Wykorzystuje uznany w leczeniu melasmy kwas traneksamowy, a także liposomalny kompleks glutationu i arbutyny, niacynamid oraz stymulatory tkankowe. Nowatorskie połączenie nanotechnologii i mikronakłuwania to idealny duet w walce ze zmianami pigmentacyjnymi.

Agnieszka Kasprzak

Szkoleniowiec Peel Mission

Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kosmetolog i dietetyk. Autorka publikacji naukowej na temat żywienia pozajelitowego. Od lat prowadzi szkolenia w gabinetach kosmetycznych na terenie Polski i Europy. Jej pasją jest nauka i fotografia.