Przebarwienia skórne: czy można się ustrzec przed ich nawrotem w okresie wiosenno – letnim?

  • Publikacja: 6.04.2020
  • Kategoria: Kosmetyki z naukowej strony
  • Autor: Oliwia Radziszewska, dr n. med. Aleksandra Słodka (opiekun naukowy) - Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Przebarwienia skóry to jeden z powszechniejszych problemów skóry z jakimi spotyka się praktykujący kosmetolog. Wachlarz zabiegów redukujących ten defekt kosmetyczny wciąż się poszerza. Celem większości produktów kosmetycznych dedykowanych skórze z przebarwieniami jest obniżenie aktywności tyrozynazy-enzymu kluczowego w procesie powstawania przebarwień. Nie jest to jednak jedyny target dla tego typu produktów. Bez wątpienia peelingi chemiczne, oparte o działanie kwasów organicznych i enzymów, dzięki swojemu wielokierunkowemu działaniu i udowodnionej skuteczności wiodą prym wśród terapii redukujących przebarwienia skórne. Okres wiosenno - letni jest bardzo podstępny w przypadku tego problemu skórnego, gdyż po pierwsze samo promieniowanie UV jest czynnikiem sprawczym w powstawaniu części zmian hiperpigmentacyjnych, ponadto część z dostępnych zabiegów redukujących przebarwienia opartych jest o działanie składników uwrażliwiających skórę na działanie UV, zatem tym bardziej przeciwwskazanych w  tym przypadku. Jak zatem podejść do problemu przebarwień o tej porze roku?

Dlaczego właściwie powstają przebarwienia?

W warunkach fizjologicznych melanogeneza, czyli synteza naturalnych pigmentów skóry włosów i oczu (melanin), jest zjawiskiem związanym z ochroną komórek przed stresem oksydacyjnym. Eumelanina ma zdolności pochłaniania promieniowania UV, a także neutralizuje wolne rodniki i reaktywne formy tlenu (RFT). Z kolei feomelanina ma właściwości fotouczulające i bierze udział w generowaniu RFT. Cały proces melanogenezy zachodzi w melanocytach, a dokładniej w melanosomach zlokalizowanych w cytoplazmie tych komórek. Jednym z enzymów katalizujących przebieg całej reakcji jest tyrozynaza-glikoproteina, której aktywność zależy od jonów miedzi. Pod wpływem czynników biochemicznych i fizycznych proces melanogenezy zostaje zaburzony co doprowadza do zwiększonej aktywności tyrozynazy i powstawania nieestetycznych przebarwień (hiperpigmentacji). W patomechanizmie powstawania przebarwień obserwujemy także wzrost liczby melanocytów, destrukcję keratynocytów będących źródłem melanosomów, przemieszczanie się ziaren melaniny do skóry właściwej.

Przebarwienia mogą mieć charakter wrodzony (piegi i plamy soczewicowate) lub nabyty. Wśród przyczyn powstawania przebarwień wymienia się nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV (przebarwienia posłoneczne), zaburzenia hormonalne, urazy mechaniczne, czynniki chemiczne, choroby skóry z komponentem zapalnym (przebarwienia pozapalne). Za powstawanie przebarwień odpowiadać mogą także niektóre leki i preparaty fotouczulające stosowane zarówno doustnie, jak i aplikowane bezpośrednio na skórę. W przypadku działania promieniowania UV, jednego z kluczowych czynników generujących przebarwienia,  obserwuje się powstawanie nowych melanocytów i gromadzenie melaniny. Wiadomo także, że aktywność tyrozynazy jest pobudzana przez promieniowanie UV. Dlatego ekspozycja na promienie słoneczne powoduje przyspieszenie melanogenezy. Dodatkowo promieniowanie UV w połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak hormony, leki, urazy mechaniczne, czy stany zapalne może indukować przebarwienia trudniejsze do usunięcia.

Jak zatem podejść do usuwania przebarwień?

Na wstępie należy pokreślić, że w zależności od przyczyny powstawania przebarwień, inna może być głębokość gromadzenia się nadmiaru melaniny w skórze. Zdecydowanie łatwiej pozbędziemy się zmian hiperpigmentacyjnych występujących w obszarze naskórka, niż tych zlokalizowanych głębiej. Głębokość złuszczania naskórka, a zatem także stężenie zastosowanych substancji, jest uzależniona od charakteru i położenia przebarwień skórnych. Nieodzownym narzędziem w diagnostyce głębokości przebarwień jest lampa Wooda i od analizy zmian przy użyciu tego narzędzia powinniśmy zacząć pracę z Klientem. 

Co chcemy osiągnąć?

W przypadku usuwania przebarwień najważniejszą rolę odgrywają składniki, których zadaniem jest rozjaśnienie i wybielenie zmian poprzez hamowanie aktywności tyrozynazy. Obecnie najskuteczniejszymi składnikami biologicznie czynnymi są kwasy i składniki złuszczające. Przykładami kwasów, które możemy zastosować w okresie wiosenno – letnim, są kwas azelainowy, fitowy, askorbinowy. Kwasy te, nie uwrażliwiają skóry na promieniowanie UV, rozjaśniają przebarwienia i zapobiegają powstawaniu nowych. Ponadto, wykazując szereg innych właściwości wpływają dobrze na kondycję i wygląd skóry. Kwas azelainowy idealnie sprawdzi się dla osób ze skórą wrażliwą, ponieważ nie tylko zniweluje przebarwienia, ale również wyciszy skórę i zredukuje rumień. Kwas fitowy poprzez zdolność blokowania jonów miedzi, zapobiega nadmiernej pigmentacji skóry i rozjaśnia przebarwienia, ale również wykazuje działanie anti-aging. Terapie bazujące na kwasie askorbinowym ustablizowanym  kompleksem kwasu ferulowego i laktobionowego oprócz zniwelowania problemu przebarwień przywrócą skórze blask, jędrność i elastyczność. Kwas gentyzynowy z uwagi na wysoki profil bezpieczeństwa stosowania w okresie wiosenno-letnim także znalazł zastosowanie w terapiach dedykowanych przebarwieniom skórnym. Poniżej opis zabiegu z wykorzystaniem tego komponentu.

DEPIGEN PEEL odpowiedzią na przebarwienia skórne?

Zgodnie z obserwacjami z wielu gabinetów zabiegowych całoroczny i  nieinwazyjny zabieg DepiGen Peel marki Peel Mission® osiąga dobre parametry skuteczności i doskonale wpisuje się w wiosenno-letnią aurę. Na czym zatem polega działanie tego zabiegu? Kwas gentyzynowy w stężeniu 10% oraz heksylrezorcynol, a także ekstrakty bogate w enzymy owocowe  komponują zabieg o potrójnym mechanizmie redukcji przebarwień. Celem tych składników jest złuszczenie komórek naskórka, hamowanie aktywności tyrozynazy, przyspieszenie degradacji melaniny. Zabieg idealny dla skór z przebarwieniami skórno -naskórkowymi o różnej etiologii. Kwas gentyzynowy, który delikatnie złuszcza naskórek, jest silnym inhibitorem tyrozynazy, zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się barwnika w naskórku oraz rozjaśnia przebarwienia. Heksylrezorcynol potęguje działanie kwasu gentyzynowego oraz dodatkowo ma właściwości wybielające. DepiGen Peel to zabieg dwuetapowy. Pierwsza część to peeling łączący właściwości 10% kwasu gentyzynowego i wzmacniającej jego działanie usieciowanej papainy z licznymi ekstraktami owocowymi. Celem tego etapu jest delikatne złuszczenie naskórka, wyrównanie kolorytu cery oraz przygotowanie skóry na działanie składników aktywnych zawartych w masce będącej podstawą drugiego etapu. Maska to połączenie kwasu gentyzynowego i heksylrezorcynolu z olejami wyekstrahowanymi z nasion dzikiej róży i z pestek czarnej porzeczki. Działanie ochronne i regeneracyjne skóry wspomagają obecne w olejach kwasy tłuszczowe. Składniki maski wykazują dwukierunkowe działanie: minimalizują istniejące przebarwienia oraz chronią przed powstaniem nowych. Dodatkowo odżywiają skórę i przywracają jej promienność.   

Profilaktyka przede wszystkim!

Zbliżający się okres wiosenno–letni to okres szczególny dla osób z przebarwieniami. Szacuje się, że u ok. 63% osób dotkniętych tym problemem skórnym przyczyną jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV oraz zbyt niski poziom fotoprotekcji. Przebarwienia, pomimo zastosowania skutecznych zabiegów w gabinecie kosmetycznym mają charakter nawrotowy i likwidowanie jednych przebarwień nie zapobiega powstawaniu nowych. Należy uświadamiać Klientów, że efekt jaki ostatecznie uzyskamy zależy nie tylko od skuteczności i systematyczności wykonywanych zabiegów, ale także od zastosowanej pielęgnacji domowej oraz przede wszystkim od całorocznej fotoprotekcji.

Bibliografia:

1. Kapuścińska, Alicja, and Izabela Nowak. "Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry." Advances in Hygiene & Experimental Medicine/Postepy Higieny i Medycyny Doswiadczalnej 69 (2015).

2. Rzepka, Zuzanna, et al. "Od tyrozyny do melaniny: ścieżki sygnalizacyjne i czynniki regulujące melanogenezę." Advances in Hygiene & Experimental Medicine/Postepy Higieny i Medycyny Doswiadczalnej 70 (2016).

3. Zasada, Malwina. "Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry." Kosmetologia estetyczna 5 (2016).

Agnieszka Kowalska

Główny Szkoleniowiec Peel Mission

Pasjonatka kosmetyki zainspirowanej medycyną estetyczną oraz zastosowaniem peelingów chemicznych w terapii skóry.