Profesjonalna dezynfekcja w gabinecie

  • Publikacja: 9.08.2021
  • Kategoria: Okiem eksperta
  • Autor: Agnieszka Kasprzak

W każdym gabinecie kosmetycznym istotnym elementem jest zachowanie zasad aseptyki, w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych. Nieodpowiednia higiena rąk, niezdezynfekowane lub niewysterylizowane narzędzia pracy mogą być potencjalnym źródłem zakażenia, zarówno w przypadku pracowników, jak i klientów salonu.

Dezynfekcja a sterylizacja. Jaka jest różnica?
Dezynfekcja jest to proces prowadzący do zniszczenia wegetatywnych form drobnoustrojów. Natomiast w przypadku dezynfekcji skóry, uszkodzonych tkanek, czy błon śluzowych mówimy o antyseptyce.
W przypadku sterylizacji mamy do czynienia z niszczeniem wszystkich mikroorganizmów - również form przetrwalnikowych bakterii. Narzędzia wysterylizowane w prawidłowy sposób są jałowe. Dezynfekcja zaraz po zakończonym zabiegu stanowi ochronę przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów.

Proces dezynfekcji
Zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych, skuteczną dezynfekcję przeprowadza się z wykorzystaniem preparatów wpisanych do Wykazu Produktów Biobójczych.
Środki do dezynfekcji powinny być stosowane w celu odkażenia rąk i skóry, narzędzi pracy, powierzchni zabiegowej i urządzeń sanitarnych.

W zależności od mechanizmu działania, zmniejszenie aktywności drobnoustrojów uzyskiwane jest dzięki:

  • denaturacji białek mikroorganizmów (alkohol etylowy, fenol)
  • wydzielania w środowisku wodnym tlenu (nadtlenek wodoru, chlor)
  • zmianie ciśnienia osmotycznego
  • zmianie pH (kwasy i zasady).

Należy zwrócić uwagę na fakt, że na skuteczny proces dezynfekcji składa się wiele czynników, do najważniejszych z nich należą:

  • właściwości fizyczne i chemiczne środka dezynfekcyjnego, zarówno jego stężenie, jak i czas działania
  • warunków środowiska (wilgotności, temperatury, pH)
  • rodzaju drobnoustroju - jego gatunku, ilości i aktywności.

Do najczęstszych błędów popełnianych przy dezynfekcji rąk, należą: korzystanie ze zbyt małej ilości preparatu, noszenie biżuterii, brak zabezpieczenia skaleczeń, nieprzycięte i zabrudzone paznokcie, niewłaściwe osuszanie lub nieefektywne lub zbyt rzadkie mycie rąk.

ViRALSTOP Med Liquid to płyn do higienicznej dezynfekcji skóry nieuszkodzonej i niezmienionej chorobowo. W składzie znajduje się etanol, alkohol izopropylowy, a także alkohol benzylowy i nadtlenek wodoru. Przeznaczony jest do odkażania przed profesjonalnymi zabiegami kosmetycznymi, włącznie z iniekcjami. Posiada status biobójczego, a jego wysoka skuteczność jest potwierdzona badaniami.

Agnieszka Kasprzak

Szkoleniowiec Peel Mission

Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kosmetolog i dietetyk. Autorka publikacji naukowej na temat żywienia pozajelitowego. Od lat prowadzi szkolenia w gabinetach kosmetycznych na terenie Polski i Europy. Jej pasją jest nauka i fotografia.