Poznaj wybrane składniki aktywne, które pomogą Tobie opóźnić procesy starzenia skóry

  • Publikacja: 12.01.2022
  • Kategoria: Kosmetyki z naukowej strony
  • Autor: Agnieszka Kasprzak

Starzenie się skóry jest procesem fizjologicznym, wyróżniamy genetycznie uwarunkowane starzenie wewnątrzpochodne oraz starzenie zewnątrzpochodne. W wyniku działania czynników środowiskowych, do których zaliczyć można m.in. promieniowanie słoneczne, w skórze zachodzą procesy związane z tworzeniem enzymów niszczących włókna kolagenowe i elastynowe - struktury białkowe odpowiedzialne za młody wygląd skóry. W efekcie fotostarzenia pogłębiają się zmarszczki, koloryt staje się mniej równomierny, uszkodzeniu ulegają ściany naczyń, przez co dochodzi do tworzenia teleangiektazji. Dlatego tak istotne w terapiach anti-aging jest przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu.

Współczesna kosmetologia dostarcza wielu rozwiązań, które mają za zadanie opóźnić procesy starzeniowe skóry. Wykorzystanie cennych składników aktywnych o potencjale antyutleniającym wpływa na polepszenie kondycji skóry, zapobiega utracie jędrności i elastyczności, a także zmniejsza widoczność zmarszczek. Poniżej znajdziesz kilka przykładów substancji o silnym działaniu przeciwstarzeniowym, których warto szukać w preparatach pielęgnacyjnych dla skór dojrzałych.

Kwas bursztynowy
Kwas bursztynowy, należący do kwasów dikarboksylowych to związek o silnych właściwościach antyoksydacyjnych i biostymulujących. Naturalnie występuje w organizmie, uczestnicząc w oddychaniu komórkowym i tworzeniu energii potrzebnej do funkcjonowania każdej żywej komórki. Dzięki temu kwas bursztynowy stanowi doskonały składnik energetyzujący, co jest niezmiernie istotne w przypadku niedotlenienia komórek i stanu zapalnego indukowanego stresem, na który narażone są między innymi komórki naszej skóry. Oprócz działania regeneracyjnego na fibroblasty stanowi substancję o potencjale złuszczającym, nie powoduje jednak efektu drażniącego. Ponadto kwas bursztynowy pełni rolę inhibitora rozpadu kolagenu, co czyni go idealnym środkiem odmładzającym.

Produkty zawierające kwas bursztynowy:
Age Reboot Peeling
Age Reboot Cream
Age Reboot Tonic

Kwas glicyryzynowy
Procesy zapalne stanowią podstawowy czynnik rozwoju wielu problemów skórnych, do których można zaliczyć atopię, trądzik, a także zmiany starzeniowe. Kwas glicyryzynowy charakteryzuje się silnym potencjałem przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, dzięki czemu opóźnia procesy związane ze starzeniem, a także szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Mechanizm działania przeciwzapalnego opiera się m.in. na hamowaniu syntezy mediatorów prozapalnych oraz leukotrienów, co w efekcie prowadzi do redukcji rumienia i świądu. Dodatkową korzyścią stosowania kwasu glicyryzynowego jest efekt rozjaśniający, związany z hamowaniem tyrozynazy, czyli enzymu uczestniczącego w tworzeniu przebarwień - częstych defektów skóry dojrzałej.

Produkty zawierające kwas glicyryzynowy:
Lift Peel
Lift Cream
Lift Tonic
Lift Eye Cream

Kwas ferulowy
Kwas ferulowy to związek o silnym potencjale antyutleniającym, hamującym fotostarzenie skóry.
Działanie kwasu ferulowego opiera się na absorpcji promieniowania UV w wyniku tworzenia stabilnego fenoksyrodnika. Ponadto wpływa na zwiększenie potencjału antyrodnikowego witamin C i E, zapobiega peroksydacji fosfo- i glikolipidów, wpływając na integralność błon komórkowych. Poprzez hamowanie aktywności metaloproteinaz przeciwdziała rozpadowi kolagenu, a także zapobiegając glikacji - uszkodzeniu białek podporowych skóry. Znane są jego właściwości przeciwalergiczne i przeciwobrzękowe, związane z hamowaniem aktywności cyklo- i oksygenazy. Kwas ferulowy jest składnikiem wzmacniającym mechanizmy naprawcze, wpływa widocznie na wygładzenie linii zmarszczek i wyrównanie kolorytu.

Produkty zawierające kwas ferulowy:
Ferul Peel
Ferul Tonic
Mat Ferul
FillerMax Cream

Agnieszka Kasprzak

Szkoleniowiec Peel Mission

Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kosmetolog i dietetyk. Autorka publikacji naukowej na temat żywienia pozajelitowego. Od lat prowadzi szkolenia w gabinetach kosmetycznych na terenie Polski i Europy. Jej pasją jest nauka i fotografia.