Poznaj wybrane składniki aktywne kosmetyków, które pomogą Tobie opóźnić procesy starzenia skóry.

  • Publikacja: 18.05.2020
  • Kategoria: Pielęgnacja na co dzień
  • Autor: Agnieszka Kowalska

Starzenie się skóry to nieuchronny, naturalny proces fizjologiczny, na który składa się kilka mechanizmów: starzenie wewnątrzpochodne uwarunkowane genetycznie oraz starzenie zewnątrzpochodne zależne od wpływu czynników zewnętrznych.

W wyniku tego procesu zmiany zachodzą na każdym poziomie skóry. Spowolnieniu ulega metabolizm komórkowy, skóra traci jędrność, gęstość a na jej powierzchni powstają zmarszczki. Jako pierwsze uwidaczniają się zmarszczki mimiczne związane z ekspresją twarzy. Widzimy je głównie na czole i w okolicach oczu – kurze łapki, a także wokół ust. Wraz z upływem czasu powstają zmarszczki głębokie. Z wiekiem pojawiają się także teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynka, przebarwienia a także problem z nadmierną suchością skóry. Styl życia, nieodpowiednia ilość snu, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, źle zbilansowana dieta przyczyniają się do przyspieszenia starzenia odbijając piętno na naszej skórze.

Na szczęście współczesna kosmetologia oferuje nam szeroki wybór kosmetyków przeciwdziałających i redukujących oznaki starzenia się skóry. Dowiedz się jakich składników szukać produktach pielęgnacyjnych aby przywrócić skórze młodzieńczy wygląd i poznaj ich mechanizm działania.

RETINOL

Pobudza aktywność i zwiększa liczbę fibroblastów w skórze właściwej, dzięki czemu wzrasta synteza  włókien kolagenowych i elastynowych. W efekcie skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona. Odzyskuje gęstość i jędrność a zmarszczki ulegają wygładzeniu. Rozjaśnia przebarwienia poprzez regulację aktywności melanocytów. W kosmetykach często stosuję się również pochodne retinolu, np. palmitynian retinylu, który efektywnie poprawia struktury warstwy rogowej, wskutek czego wzmocnieniu ulegają funkcje ochronne naskórka i zmniejsza się przeznaskórkowa utraty wody. Skóra jest idealnie nawilżona i promienna a jednocześnie odporniejsza na podrażnienia.

Produkty zawierające retinol:
FillerMax® Krem (https://dbajoskore.eu/filler-max,3,1367,193),
Lighter+ (https://dbajoskore.eu/krem-lighter,3,1367,304),
RetiPeel® Tonic (https://dbajoskore.eu/retipeel-tonic,3,886,790)

KWAS GAMMA-AMINOMASŁOWY (GABA).
Jest to składnik o działaniu natychmiastowym. Z chemicznego punktu widzenia GABA jest niebiałkowym kwasem aminowym czyli aminokwasem, który szybko i efektywnie penetruje w skórę oddziałując na specyficzne receptory GABA.  Hamowanie lub pobudzenie tych receptorów zależne jest od stężenia jonów Cl⁻ na zewnątrz i wewnątrz komórki. Kwas gamma-aminomasłowy oddziałując aktywuje receptory, co prowadzi do otwarcia kanałów jonowych i wzrostu stężenia jonów Cl⁻ we wnętrzu komórki nerwowej. Konsekwencją tego procesu jest zahamowanie przewodzenia sygnałów nerwowych co skutkuje relaksacją mięśni i widocznym wygładzeniem zmarszczek.

Peptydy to nowoczesne i bardzo cenione składniki preparatów kosmetycznych.  W zależności od mechanizmu działania dzielą się na trzy klasy.

Produkty zawierające kwas gamma-aminomasłowy:
B-Like® Roll-On (https://dbajoskore.eu/b-like-roll-on,3,1378,419)
B-Like® Tonic (https://dbajoskore.eu/b-like-tonic,3,886,577)
B-Like® Cream (https://dbajoskore.eu/b-like-cream,3,1367,867)
B-Like® Shot (https://dbajoskore.eu/b-like-shot,3,1368,853)

PEPTYDY
Peptydy rozkurczające (neuropeptydy, inhibitory neurotransmiterów).
Efekt działania jest bardzo zbliżony do wyżej opisanego kwasu gamma-aminomasłowego. Hamują aktywność neurotransmiterów podnosząc próg minimalnej aktywności mięśniowej ograniczając tym samym ruchy mięśni. W efekcie zmarszczki mimiczne ulegają wygładzeniu. Najbardziej rozpoznawalnym przedstawicielem tej klasy jest heksapeptyd.

Peptydy biomimetyczne

Peptydy transportujące to rozpuszczalne w wodzie dipeptydy, tripeptydy . Z uwagi na swoją budowę wykazują zdolność do wiązania dwuwartościowych jonów metali (m.in. miedzi oraz cynku, niklu, manganu), zwiększając ich trwałość i biodostępność. Nie tylko pobudzają syntezę jednego z najważniejszych białek strukturalnych w skórze - kolagenu ale także chronią go przed eznymatyczną degradacją.

Produkty zawierające peptydy:
B-Like® Cream (https://dbajoskore.eu/b-like-cream,3,1367,867)
B-Like® Shot (https://dbajoskore.eu/b-like-shot,3,1368,853)

Agnieszka Kowalska

Główny Szkoleniowiec Peel Mission

Pasjonatka kosmetyki zainspirowanej medycyną estetyczną oraz zastosowaniem peelingów chemicznych w terapii skóry.