POD LUPĄ PRAKTYKA - ROZSZYFRUJ SKŁADNIKI KOSMETYCZNE - witamina C

  • Publikacja: 2.03.2021
  • Kategoria: Kosmetyki z naukowej strony
  • Autor: Agnieszka Kowalska

Witamina C jest najbardziej znaną witaminą o wielokierunkowym działaniu na organizm człowieka. Została wyodrębniona po raz pierwszy z papryki przez węgierskiego biochemika Alberta Szenta -Görgyiego  w  1928, za co został on uhonorowany nagrodą Nobla. Witaminę C nazwano kwasem askorbinowym, ponieważ jej niedobór wywoływał szkorbut (scorbutus). Jest ona najbardziej znanym antyoksydantem. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym pełni ochronną rolę w chorobach serca i naczyń krwionośnych i chroni komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym.

Wielokierunkowe działanie Witaminy C

Witamina C jest cennym składnikiem kosmetyków o właściwościach rozjaśniających, rozświetlających a także wzmacniających naczynka krwionośne. Dodaje skórze blasku i wyrównuje koloryt. Jest niezbędna w syntezie kolagenu a więc działa również antystarzeniowo. Istnieje mnóstwo badań potwierdzających skuteczność miejscowego stosowania tego związku na skórę. Zaobserwowano zwiększenie syntezy kolagenu zarówno w młodej jak i dojrzałej skórze.

Witamina C latem – stosować czy nie stosować?

Istnieje wiele kontrowersji na temat stosowania Witaminy C latem. Krąży mit, że w słoneczne dni należy jej unikać aby nie nabawić się przebarwień.  Przekonanie to jest mylne. Witamina C wręcz powinna być stosowana pod kremy z filtrami przeciwsłonecznymi aby zwiększyć ich działanie. Nie pochłania ona wprawdzie światła UV, ale wywiera działanie ochronne przed promieniowaniem słonecznym poprzez neutralizację wolnych rodników. W warunkach laboratoryjnych wykazano, że stosowanie 10% miejscowo Vit. C zaowocowało statystyczną redukcją rumienia wywołanego przez UVB o 52% i tworzenie komórek oparzenia słonecznego o 40-60%.

Różne formy witaminy C

Obecnie w kosmetologii stosuje się różne formy witaminy C warunkujące jej aktywność w skórze. Podstawową formą tej witaminy jest kwas askorbinowy. Jednakże jest on mało stabilny gdyż pod wpływem temperatury i światła szybko się utlenia tracąc swoje właściwości. Dlatego też związek ten stabilizuje się antyoksydantami. W preparatach Peel Mission® - Vitamin C Peel i Vitamin C Tonic oraz mesoBOOST® haC użyto kwasu askorbinowego stabilizowanego innowacyjnym kompleksem kwasu ferulowego i laktobionowego, który oprócz ochrony przed utlenianiem wzmacnia działanie antyoksydacyjne witaminy C.

Innymi formami tej cennej witaminy są:

Etylowy kwas askorbinowy - Ethyl Ascorbic Acid –bardzo stabilna postać. Efektywnie penetruje w głębokie warstwy skóry. Odporna na działanie temperatury oraz światła.

Glukozyd askorbylu – stabilna postać, w skórze zamienia się w czysty kwas askorbinowy.

Sól sodowa fosforanu askorbylu SAP-Sodium Ascorbyl Phosphate- to lewoskrętna stabilna postać wit.C o bardzo wysokiej aktywności przeciwbakteryjnej

Agnieszka Kowalska

Główny Szkoleniowiec Peel Mission

Pasjonatka kosmetyki zainspirowanej medycyną estetyczną oraz zastosowaniem peelingów chemicznych w terapii skóry.