POD LUPĄ PRAKTYKA - ROZSZYFRUJ SKŁADNIKI KOSMETYCZNE - peptydy

  • Publikacja: 28.05.2021
  • Kategoria: Kosmetyki z naukowej strony
  • Autor: Agnieszka Kasprzak

Peptydy stanowią obecnie jedną z najpopularniejszych grup składników aktywnych, zawartych w kosmetykach przeciwstarzeniowych i rewitalizujących. Wykazują szerokie działanie w profilaktyce zmian starzeniowych, ich obecność w skórze właściwej pobudza produkcję kolagenu, odpowiedzialnego za odpowiednie napięcie i elastyczność skóry.

Co to są peptydy?

Peptydy są to związki, które powstają w wyniku utworzenia wiązania amidowego pomiędzy aminokwasami. Podczas połączenia dwóch aminokwasów powstaje dipeptyd. Natomiast połączenie trzech aminokwasów wiązaniem peptydowym nazywamy tripeptydem. Łańcuch, który zawiera do 25 reszt aminokwasowych stanowi oligopeptyd, powyżej tej wartości mówimy o polipeptydach. Białko to łańcuch złożony z polipeptydów, posiadający ponad 100 reszt aminokwasowych oraz masę cząsteczkową wynoszącą więcej niż 10 kDa.

Podział peptydów ze względu na mechanizm działania:

  • Peptydy transportujące
  • Peptydy rozkurczające (peptydowe inhibitory neurotransmiterów)
  • Peptydy sygnałowe

Działanie peptydów transportujących opiera się na tworzeniu kompleksów z innymi substancjami. Dzięki ich budowie możliwe jest zwiększenie trwałości, biodostępności lub rozpuszczalności substancji, z którymi się wiążą. Tworzenie kompleksów z jonami metali (miedzi, cynku) wpływa na prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych w skórze. Miedź jest mikroelementem wchodzącym w skład wielu metaloenzymów, odpowiadających m. in. za neutralizację wolnych rodników. Peptydy transportujące wpływają również na procesy syntezy nowych włókien kolagenowych.

Peptydy rozkurczające wpływają na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, blokując przepływ impulsów prowadzących do skurczu mięśni. Często nazywane są bezpieczną alternatywą dla toksyny botulinowej, działają poprzez zmniejszenie ilości acetylocholiny (neuroprzekaźnika, który jest niezbędny do wywołania skurczu mięśni) w obrębie szczeliny synaptycznej synaps nerwowo-mięśniowych. Najczęściej w preparatach kosmetycznych wykorzystywane są w tym celu peptydy niskocząsteczkowe, m. in. heksapeptyd.

Peptydy sygnałowe jako składnik kosmetyków wpływają na biosyntezę substancji wchodzących w skład macierzy pozakomórkowej, odpowiedzialnych za elastyczność i jędrność skóry. Dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu, proteoglikanów, glikozaminoglikanów, a także fibronektyny i elastyny. Do najczęściej stosowanych peptydów sygnałowych w produktach o działaniu przeciwstarzeniowym i napinającym, należą m.in. tripeptyd-1 i tripeptyd-10.

Peptydy w kosmetykach Peel Mission®

Do składników aktywnych zawartych w linii B-Like® należą zarówno heksapeptyd, jak i kompleks tripeptydów, które w połączeniu z kwasem gamma-aminomasłowym (GABA), odpowiadają za natychmiastowy i długofalowy efekt przeciwzmarszczkowy. Pielęgnacja domowa w przypadku niwelowania lub profilaktyki zmian starzeniowych oprócz produktów linii B-Like® może być wzbogacona o mesoBOOST® day SERUM collagen FORTE, które również w swoim składzie zawiera peptydy o właściwościach przeciwzmarszczkowych, pobudzające fibroblasty i stymulujące naturalną syntezę kolagenu w skórze.

Agnieszka Kasprzak

Szkoleniowiec Peel Mission

Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kosmetolog i dietetyk. Autorka publikacji naukowej na temat żywienia pozajelitowego. Od lat prowadzi szkolenia w gabinetach kosmetycznych na terenie Polski i Europy. Jej pasją jest nauka i fotografia.