Pod lupą praktyka - rozszyfruj składniki kosmetyczne - kwasy huminowe

  • Publikacja: 12.01.2022
  • Kategoria: Okiem eksperta
  • Autor: Agnieszka Kasprzak

Związki humusowe - to związki organiczne powstałe w wyniku humifikacji, czyli dekompozycji materii organicznej zachodzącej pod wpływem m.in. drobnoustrojów glebowych i enzymów pochodzących z resztek tkanek. Występują w torfie, próchnicy, węglu brunatnym oraz kamiennym. Zaliczyć do nich można kwasy fulwowe, ulminowe oraz kwasy huminowe. Uważane są za najważniejsze biologicznie czynne składniki borowiny - torfu balneologicznego, zaliczanego do peloidów, o cenionych właściwościach leczniczych.

Wśród efektów terapeutycznych kwasów huminowych najczęściej wymienia się działanie wzmacniające aktywność układu odpornościowego, przeciwdrobnoustrojowe, odtruwające i regeneracyjne dla uszkodzonych komórek. Ponadto mogą wspierać procesy gojenia, działać przeciwalergicznie i antystresowo, poprawiając ogólne samopoczucie.

Wielokierunkowe działanie kwasów huminowych
Kwasy huminowe należące do związków humusowych są odpowiedzialne za właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, hamują aktywność bakterii oraz są doskonałymi środkami antyutleniającymi. Pomagają utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry poprzez zapobieganie rozpadowi kwasu hialuronowego - stanowią inhibitor hialuronidazy. Charakterystyczną cechą kwasów huminowych jest udział w procesach detoksykacyjnych i zdolność do chelatowania jonów metali. Mają właściwości resorpcyjne wobec produktów ubocznych procesów przemiany materii.
Kwasy huminowe mają wpływ na zwiększenie procesów metabolicznych w skórze. W konsekwencji dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie polepszenia dyfuzji innych składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Terapeutyczne właściwości polegają na pobudzeniu funkcji granulocytów oraz zmniejszeniu syntezy prostaglandyn.

Zawartość kwasów huminowych w kosmetykach wpływa na zachowanie młodego wyglądu skóry, chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych, a także przyczynia się do zachowania optymalnego nawilżenia. Skóra staje się gładka, zmarszczki ulegają wygładzeniu, a działanie przeciwzapalne sprzyja redukcji rumienia i przeciwdziała tworzeniu się niedoskonałości. W konsekwencji cera jest odświeżona i oczyszczona.

Kwasy huminowe w terapii problemów skórnych
Zabieg Architect Peel marki Peel Mission to procedura łącząca detoksykujące właściwości kwasów huminowych z ekstraktem z afrykańskiego drzewa mahoniowego, wpływającego na zwiększenie syntezy kolagenu typu XVIII w skórze. Dzięki temu dochodzi do wielopoziomowej przebudowy skóry, a w efekcie - zmniejszenia widoczności tzw. porów. Formuła została wzbogacona o papainę - enzym proteolityczny pochodzenia roślinnego o właściwościach przeciwzapalnych, bakteriobójczych i przeciwkoagulacyjnych, opisuje się również jej rolę w przyspieszeniu oczyszczania ran z drobnoustrojów. Dodatkowe wzmocnienie funkcji naprawczych w skórze wspierają ekstrakty z albicji jedwabistej i krwawnika. Działanie substancji aktywnych setu Architect wpływa na wyrównanie struktury skóry, zwężenie ujść gruczołów łojowych, a także zwiększenie nawilżenia i poprawę funkcji ochronnych.

Kwasy huminowe znajdziesz również w produktach:
Architect Peel Cream
Architect Peel Tonic

Agnieszka Kasprzak

Szkoleniowiec Peel Mission

Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kosmetolog i dietetyk. Autorka publikacji naukowej na temat żywienia pozajelitowego. Od lat prowadzi szkolenia w gabinetach kosmetycznych na terenie Polski i Europy. Jej pasją jest nauka i fotografia.