POD LUPĄ PRAKTYKA - ROZSZYFRUJ SKŁADNIKI KOSMETYCZNE - kwas gamma-aminomasłowy

  • Publikacja: 28.05.2021
  • Kategoria: Kosmetyki z naukowej strony
  • Autor: Agnieszka Kasprzak

Jak działa kwas gamma-aminomasłowy na zmarszczki?

Kwas gamma-aminomasłowy należy do grupy aminokwasów niebiałkowych, a jego działanie opiera się na hamowaniu przewodnictwa sygnałów nerwowych poprzez wpływ na specyficzne receptory GABA, zależne od stężenia jonów Cl-. Dzięki temu mechanizmowi dochodzi do natychmiastowego efektu przeciwzmarszczkowego, obserwowanego na powierzchni skóry. Ponadto GABA prowadzi do zwiększenia syntezy kwasu hialuronowego, a także wzrostu przeżywalności fibroblastów, co skutkuje zwiększeniem elastyczności i nawilżenia skóry.

W organizmie człowieka GABA stanowi główny neuroprzekaźnik hamujący w ośrodkowym układzie nerwowym i powstaje poprzez dekarboksylację kwasu glutaminowego, proces ten zachodzi w mózgu. Działanie kwasu gamma-aminomasłowego polega na hiperpolaryzacji błony komórkowej (hamowanie postsynaptyczne) oraz na regulacji uwalniania neuroprzekaźników w obrębie synaps (hamowanie presynaptyczne).

GABA w kosmetykach

W preparatach Peel Mission® kwas gamma-aminomasłowy o wysokim stężeniu znajduje się w kosmetykach z serii B-Like®. Produkt B-Like® Peel zawiera 10% GABA, natomiast B-Like® Shot to aż 16% kwasu gamma-aminomasłowego, wzbogaconego o heksapeptyd i kompleks tripeptydów, które wpływają na długoterminowe utrzymywanie się efektu przeciwzmarszczkowego. Procedura B-Like® to idealny zabieg bankietowy, dający efekt tzw. „zamrożenia” mięśni mimicznych.

Produkty z linii B-Like® idealnie nadają się do łączenia z monokwasami Peel Mission®, możemy z powodzeniem rozszerzyć zabieg o aplikację wybranego peelingu chemicznego, dostosowanego do potrzeb skóry klientki.

Efekty zabiegów z wykorzystaniem kwasu gamma-aminomasłowego

Podsumowując, stosowanie kosmetyków z kwasem gamma-aminomasłowym niesie wiele korzyści dla skóry. Podstawowymi wskazaniami są: skóra dojrzała, zmiany starzeniowe, zmarszczki mimiczne i statyczne, a także profilaktyka zmian starzeniowych. Zabieg z wykorzystaniem GABA jest idealnym rozwiązaniem w przypadku klientek oczekujących natychmiastowych efektów wygładzenia skóry i zmniejszenia widoczności zmarszczek. Do efektów zabiegów z kwasem gamma-aminomasłowym zaliczyć można ponadto wzrost nawilżenia i elastyczności skóry, również w perspektywie długoterminowej.

Agnieszka Kasprzak

Szkoleniowiec Peel Mission

Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kosmetolog i dietetyk. Autorka publikacji naukowej na temat żywienia pozajelitowego. Od lat prowadzi szkolenia w gabinetach kosmetycznych na terenie Polski i Europy. Jej pasją jest nauka i fotografia.