Olej Buriti - przebój światowego przemysłu kosmetycznego.

  • Publikacja: 29.06.2022
  • Autor: Agnieszka Kasprzak

Olej Buriti to ceniony składnik kosmetyczny pozyskiwany z owoców drzewa Mauritia flexuosa, który występuje naturalnie w północnej części Ameryki Południowej. Charakteryzuje się kulistą, wachlarzowatą koroną i rośnie na terenach podmokłych. Prozdrowotne właściwości oleju Buriti wykorzystywane są przez lokalną społeczność do leczenia wielu schorzeń. W kosmetykach sprawdza się idealnie jako silny antyoksydant, chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, zwiększa elastyczność i napięcie skóry. Nadaje się do pielęgnacji skóry dojrzałej, ponadto stanowi doskonały składnik przy przesuszeniu i podrażnieniu, z uwagi na jego działanie łagodzące.
Olej z owoców amazońskiej palmy Mauritia flexuosa ma unikalny skład, aż 70% kwasów tłuszczowych stanowi kwas oleinowy. Natomiast kwas palmitynowy to około 20%. Zawartość kwasów linolowego i linolenowego określa się na poziomie 1-2%. Olej Buriti jest więc doskonałym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Tego typu oleje cieszą się dużym zainteresowaniem, są bardziej odporne na utlenianie niż większość płynnych olejów, a kwas oleinowy w ostatnich latach zyskał na popularności ze względu na właściwości odżywcze i prozdrowotne.
Kolejnym ważnym składnikiem oleju Buriti są tokoferole, które występują w bardzo wysokiej ilości w porównaniu z innymi olejami (2364,1 mg·kg−1, gdzie dla olejów roślinnych wartości te oscylują zazwyczaj w granicach 200–1000 mg·kg−1). Ponadto α- i γ-tokoferole to 93% wszystkich tokoferoli zawartych w oleju Buriti, a α-tokoferol wykazuje najwyższą aktywność witaminy E i jest najskuteczniejszym antyoksydantem w porównaniu z innymi izomerami.
Dane dotyczące zawartości karotenoidów w oleju Buriti wskazują, że jest jednym z najbogatszych znanych źródeł β-karotenu (781. 6 mg·kg−1), któremu zawdzięcza swoją pomarańczowo-czerwoną barwę i właściwości przeciwutleniające. Dodatkowo badania wskazują, że β-karoten zawarty w olejach ma aż sześciokrotnie wyższą bioaktywność, niż ten zawarty w warzywach.
Olej Buriti ze względu na bardzo wysoką zawartość substancji o potencjale przeciwutleniającym jest cenionym składnikiem na rynku farmaceutycznym, żywnościowym, jak i kosmetycznym. Obecność tego unikalnego oleju w preparatach do pielęgnacji przyczynia się do odżywienia i wygładzenia skóry, zwiększenia jej elastyczności i zahamowania procesów odpowiedzialnych za przedwczesne starzenie. Prozdrowotne właściwości oleju z owoców drzewa Mauritia flexuosa odnajdziesz w kremie z serii #interfuse AGE REBOOT CREAM Peel Mission®, który przeznaczony jest do pielęgnacji skóry z oznakami starzenia. Ultralekka formuła kremu oparta o kwas bursztynowy o działaniu biostymulującym została wzbogacona o ceniony olej Buriti, a zastosowanie nanotechnologii gwarantuje precyzję działania w głębszych warstwach skóry.

Agnieszka Kasprzak

Szkoleniowiec Peel Mission

Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kosmetolog i dietetyk. Autorka publikacji naukowej na temat żywienia pozajelitowego. Od lat prowadzi szkolenia w gabinetach kosmetycznych na terenie Polski i Europy. Jej pasją jest nauka i fotografia.