Kwas kojowy - mistrz w walce z przebarwieniami.

  • Publikacja: 22.04.2022
  • Kategoria: Kosmetyki z naukowej strony
  • Autor: Agnieszka Kasprzak

Kwas kojowy (KA) otrzymywany jest z różnych rodzajów grzybów, należących do rodzaju Aspergillus, Fusarium, Penicillium i innych. Może być również pozyskiwany z fermentowanych produktów, takich jak wino ryżowe, czy sos sojowy. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i farmaceutycznym, spożywczym, chemicznym, rolniczym, a także w medycynie. W kosmetologii cenione są przede wszystkim jego właściwości rozjaśniające, przeciwzapalne, hamujące proliferację komórek, antyoksydacyjne i chroniące skórę przed promieniowaniem.

Kwas kojowy ma zdolność wpływania na czynnik transkrypcyjny MITF (ang. microphthalmia-associated transcription factor), który zwiększa ekspresję tyrozynazy, wpływając na pigmentację, przeżycie i proliferację komórek barwnikowych. Zastosowanie kwasu kojowego przeciwdziała destrukcyjnemu wpływowi wolnych rodników i promieniowania UV, a co za tym idzie chroni komórki skóry przed transformacją nowotworową.
Rozjaśniające działanie kwasu kojowego opiera się na bezpośrednim oddziaływaniu na tyrozynazę, czyli enzym, który odgrywa kluczową rolę w powstawaniu przebarwień. Tworzy związki kompleksowe z miedzią, a także wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Kwas kojowy charakteryzuje się dobrą penetracją w głębsze warstwy skóry, dlatego jest tak cenionym składnikiem kosmetyków o działaniu wybielającym.
Przebarwienia to zaburzenia pigmentacji skóry, które mogą powstawać w efekcie działania czynników mechanicznych, chemicznych, fizycznych, na skutek zaburzeń hormonalnych, przyjmowanych leków, stanu zapalnego, a także zaburzeń metabolizmu i niedoborów witamin. Nierównomierny koloryt skóry często pojawia się w wyniku postępujących procesów starzenia, a działanie rozjaśniające stanowi podstawę zabiegów odmładzających w gabinetach kosmetycznych.
Mechanizmy prowadzące do pojawiania się przebarwień związane są z powstawaniem melaniny - barwnika, który odpowiada za ciemny odcień skóry, włosów, a także kolor oczu. Melaniny wykazują działanie ochronne względem promieniowania ultrafioletowego. Natomiast zaburzenia w obrębie ich wytwarzania mogą skutkować pojawieniem się nieestetycznych defektów skórnych.

W syntezę melaniny i regulację procesów z nią związanych zaangażowanych jest ponad 80 genów.
Kluczowym enzymem procesu syntezy melanin jest tyrozynaza, która odpowiada za szybkość powstawania barwnika. Jej efektywne działanie związane jest z obecnością atomów miedzi, a wpływ na modyfikację aktywności tyrozynazy to jeden z najczęstszych mechanizmów wykorzystywanych w terapiach rozjaśniających skórę.

Kwas kojowy to najlepiej przebadana substancja wpływająca na aktywność tyrozynazy, stanowiąca jej inhibitor, a zatem hamująca proces tworzenia się melaniny.
W badaniach odnotowano bardzo dobre właściwości penetracji kwasu kojowego w głębsze warstwy skóry (wskaźnik penetracji 16,98 ± 10,28%). Wchłanianie kwasu kojowego przy stosowaniu miejscowym szacuje się na 0,03–0,06 mg/kg/dobę. Natomiast udowodniono, że potencjał przenikania KA do krwi jest ograniczony. Cenne właściwości antyutleniające sprawiają, że kwas kojowy to idealne rozwiązanie niwelujące oznaki starzenia spowodowane światłem słonecznym. Chroni komórki skóry przed stresem oksydacyjnym, zapobiega tworzeniu się zmarszczek i utracie jędrności.

Seria #interfuse KOJI WHITE opiera się na rozjaśniającym działaniu kwasu kojowego i stanowi doskonałą broń do walki z przebarwieniami. Wraz z innymi substancjami o silnym potencjale wybielającym: arbutynie i niacynamidzie - efektywnie rozjaśnia, a także zapobiega tworzeniu się nowych zmian pigmentacyjnych i hamuje fotostarzenie skóry. Multimodalny system #interfuse pozwala zmaksymalizować bioabsorpcję składników aktywnych i zapewnia działanie w głębszych warstwach skóry.

Kwas kojowy znajdziesz w produktach:
- KOJI WHITE PEELING
- KOJI WHITE GEL
- KOJI WHITE NIGHT DERMO-CREAM
- KOJI WHITE TONIC.

Agnieszka Kasprzak

Szkoleniowiec Peel Mission

Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kosmetolog i dietetyk. Autorka publikacji naukowej na temat żywienia pozajelitowego. Od lat prowadzi szkolenia w gabinetach kosmetycznych na terenie Polski i Europy. Jej pasją jest nauka i fotografia.