Efekt synergii - techniki łączone w kosmetologii.

 • Publikacja: 20.07.2022
 • Kategoria: Okiem eksperta
 • Autor: Agnieszka Kasprzak

Postęp w kosmetologii, nowoczesne technologie i dostęp do coraz większej liczby cennych składników aktywnych zawartych w preparatach kosmetycznych - przyczyniają się do zwiększenia możliwości dobierania coraz skuteczniejszych rozwiązań do walki z różnego rodzaju problemami skórnymi. Indywidualnie dobrana terapia połączona z pielęgnacją domową stanowi podstawę skutecznego działania w salonie kosmetycznym. Dostępność wielu mniej lub bardziej inwazyjnych metod często prowadzi do pytań o to, która procedura pozwoli zmaksymalizować efekty przy zachowaniu najwyższego profilu bezpieczeństwa. Okazuje się, że pomocne w uzyskaniu najlepszych wyników jest łączenie różnych technik zabiegowych i składników o wielu mechanizmach działania. Dzięki efektowi synergii osiąganie pożądanych rezultatów w krótszym czasie staje się możliwe.

EFEKT SYNERGII

Zjawisko synergii polega na równoczesnym działaniu różnych czynników, czego skutkiem jest uzyskanie lepszego efektu niż wtedy, gdyby oddziaływały samodzielnie. Przykładem może być działanie niektórych leków, które mogą dawać lepszy efekt terapeutyczny w przypadku połączenia dwóch składników aktywnych w jednym preparacie.

JAK WYKORZYSTAĆ EFEKT SYNERGII W GABINECIE KOSMETYCZNYM?

Wykorzystywanie zjawiska synergii może odbywać się na kilku płaszczyznach:

 • przy planowaniu serii zabiegowej,
 • podczas łączenia metod w jednym zabiegu,
 • w wyniku łączenia różnych substancji o ukierunkowanym działaniu.

Aby w bezpieczny sposób wykorzystać tę metodę działania niezbędna jest wiedza i doświadczenie odnośnie wszystkich stosowanych technik i dobra znajomość substancji wykorzystywanych podczas zabiegu. Szczególnie ważne jest to przy łączeniu różnych metod podczas jednej procedury. Pamiętajmy, żeby zaczynać od łączenia mniej inwazyjnych metod i zawsze zbierać informacje od klienta o reakcji skóry po przeprowadzeniu danego zabiegu.

ZABIEGI ŁĄCZONE W PRAKTYCE

Planowanie serii zabiegowej:

Pierwszym krokiem zawsze jest odpowiednie przygotowanie skóry do serii zabiegów - dobrze nawilżona skóra charakteryzuje się mniejszą reaktywnością, co rzutuje na efekt całej terapii i skraca ewentualny okres rekonwalescencji po zabiegu. Równie ważne jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację domową.

W kolejnym kroku możemy skupić się na dostarczeniu składników aktywnych, dzięki czemu dojdzie do stymulacji skóry i uruchomienia procesów zmierzających do uzyskania konkretnego efektu terapeutycznego.

Następnie możemy przejść do mocniejszego bodźca, aby doprowadzić do przebudowy skóry i zainicjowania procesów naprawczych.

PRZYKŁADOWA SERIA ZABIEGÓW ANTI-AGE z wykorzystaniem różnych technik zabiegowych:

Pierwszy zabieg: Zabieg Lift Peel z kwasem glicyryzynowym - otwarcie terapii zabiegowej z jednoczesnym potencjałem przeciwzapalnym i nawilżającym.

Drugi i trzeci zabieg: Stymulacja oparta o monokwasy:

  1. Skin Revital - kwas migdałowy
  2. Ferul Peel - kwas ferulowy
  3. Phytic Peel - kwas fitowy

Czwarty i piąty zabieg: Odbudowa za pomocą mezoterapii mikroigłowej.

Łączenie metod w jednym zabiegu:

Bezpiecznie jest łączyć bardziej inwazyjne techniki z tymi o mniejszym ewentualnym potencjale drażniącym. Doskonałym przykładem maksymalizacji efektów terapii jest połączenie zabiegów setowych z monopeelingami.

PRZYKŁADOWY ZABIEG ŁĄCZONY PRZY SKÓRZE ZANIECZYSZCZONEJ:

Zabieg setowy Architect Peel z kwasami huminowymi połączony z peelingiem kawitacyjnym, z wykorzystaniem toniku na bazie kwasu pirogronowego ANTI COMEDO TONIC.

Łączenie substancji o różnym mechanizmie działania:

Działając na konkretny problem możemy zintensyfikować efekt na skórze poprzez łączenie różnych substancji przeznaczonych do walki z danymi defektami skórnymi.

PRZYKŁADOWY ZABIEG NA PRZEBARWIENIA, z wykorzystaniem substancji działających w innym mechanizmie działania:

Zabieg #interfuse MELASMA&PIH z kwasem traneksamowym (inhibicja plazminogenu) i KOJI WHITE z kwasem kojowym (inhibicja tyrozynazy i interakcje z miedzią) - peelingi nałożone jeden na drugi i wprowadzone mikronakłuciami.

*Podane zabiegi to przykładowe rozwiązania, natomiast ostateczną terapię zawsze dobieramy indywidualnie, w zależności od potrzeb i stanu skóry klienta.

Agnieszka Kasprzak

Szkoleniowiec Peel Mission

Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kosmetolog i dietetyk. Autorka publikacji naukowej na temat żywienia pozajelitowego. Od lat prowadzi szkolenia w gabinetach kosmetycznych na terenie Polski i Europy. Jej pasją jest nauka i fotografia.